کاربرد اسید نیتریک در کشاورزی چیست؟


اسید نیتریک یک محلول قوی به شمار می رود که به هنگام برخورد با فلزات، هیدروکسید ها و اکسید ها خورندگی بالایی داشته و از خود دود ایجاد می کند و در این صورت نمک های نیترات را به وجود می آورد. اسید نیتریک با درصد خلوص بالا فاقد رنگ است، اما در برخی از مواقع که در معرض حرارت قرار می گیرد، رنگ آن زرد می شود.این ماده در کشاورزی، صنعت و … کاربردهای گسترده ای دارد. در ادامه به بررسی کاربرد اسید نیتریک در کشاورزی می ‌پردازیم.

اسید نیتریک در کشاورزی چه کاربردی دارد؟

تاریخچه اسید نیتریک

پیش از آن که وارد بحث کاربرد اسید نیتریک در کشاورزی شویم، لازم است تاریخچه مختصری از این ماده را بیان کنیم. قبل از کشف فرآیند تولید نیترات، این ماده فقط از فضولات پرندگان دریایی ماهی خوار در جزایر ساحلی کشور پرو تولید می شد. در طول جنگ جهانی اول به علت آن که دسترسی آلمان به اقیانوس اطلس محدود  و حمل و نقل با مشکل روبرو شد، این کشور در تولید مواد منفجره همانند تی ان تی نیتروگلیسیرین و …. دچار مشکلاتی شد. از این رو ویلیام استوالد به دنبال پیدا کردن روشی جدید برای تولید این ماده مهم بود که نهایتا توانست روش جدیدی را برای ساخت نیترات کشف کند.

اسید نیتریک چیست؟

اسید نیتریک ماده ای است که شکل ظاهری آن مایع و بی رنگ است. این ماده بوی تند و زننده دارد و می تواند آسیب جدی به فرد وارد کند. زیرا این ماده بسیار سمی و شیمیایی است. اسید نیتریک با نام هایی همانند، هیدروژن نیترات، جوهر شوره، ازوتیک اسید، نیتروکسید آنیل، اسید ازته و اسید ازوتیک معروف است. این ماده قدرتمند با فرمول شیمیاییHNO3  ایجاد می شود که در دمای منفی ۴۲ درجه سانتی گراد ذوب و در دمای ۸۳ درجه سانتی گراد می جوشد. در بازار این ماده با خلوص ۶۵ درصد و ۶۸ درصد به فروش می رسد که محلول در آب هستند. اسید نیتریکی که درصد غلظت آن بالاتر از ۸۶ درصد باشد را جای اسید بخار مصرف می کنند. اگر دی اکسید نیتروژن در بخار آب غلظت بیش تری داشته باشد، رنگ آن به سمت قرمز می رود و اگر میزان غلظت بیش تر از ۹۵ درصد باشد، دود آن به رنگ سفید تغییر پیدا می کند. این تغییرات نشان دهنده سمی و خورنده بودن اسید نیتریک است. این ماده کاربرد های فراوانی دارد که در ادامه به کاربرد اسید نیتریک در کشاورزی می پردازیم.

اسید نیتریک چیست؟

کاربرد های اسید نیتریک

از مهم ترین موارد کاربرد اسید نیتریک می توان به تولید کود های شیمیایی برای زراعت و کشاورزی اشاره کرد.

 این ماده برای ساخت بسیاری از پلیمر ها، پلی اورتان، پلی آمید ها و …کاربرد دارد. همچنین از آن در صنایع مختلف از جمله هوا فضا استفاده می شود.

 از کاربرد های دیگر اسید نیتریک می توانیم به تهیه نمک نیترات، زغال سنگ، رنگ و مواد مخدر اشاره کنیم. همچنین از این ماده برای تمیز کردن پلاتین و طلا نیز استفاده می کنند.

بررسی کاربرد اسید نیتریک در کشاورزی

اسید نیتریک یا جوهر شوره یک ماده اساسی است که از فراورده های آمونیاک می باشد و در صنعت کشاورزی ارزش بسیاری دارد و از آن برای ساخت انواع کود های شیمیایی همانند نیترات آمونیوم، نیترات کلسیم و….استفاده می شود. بیشترین کاربرد اسید نیتریک استفاده از آن در کشاورزی برای تولید کود های نیتراته است. نیتروژن نوعی ریز مغذی است که برای رشد گیاهان مورد نیاز می باشد. هر چه این عنصر بیش تر جذب گیاه شود، رشد آن سریع تر شده و محصولات مرغوب تری هم حاصل می شود. بسیاری از زمین های کشاورزی با فقر نیتروژن مواجه هستند و کشاورزان باید اسید نیتریک رقیق شده را به عنوان نوعی کود به زمین های کشاورزی بیفزایند. اضافه کردن اسید نیتریک رقیق شده به زمین های کشاورزی باعث افزایش بازدهی زمین ها و کشت محصولات مرغوب تر خواهد شد. کود های نیتروژن دار که با این اسید تولید می شوند، مواد معدنی که برای گیاهان مورد نیاز است را مستقیماً به خاک وارد می کند و به این ترتیب رشد سریع گیاهان فراهم می شود. مصرف انواع کود های نیتراته باید به میزان معین و با احتیاط انجام شود. نحوه کود دادن به محصولات بهتر از توسط متخصص کشاورزی صورت بگیرد تا نتیجه بهتری حاصل شود.

بررسی کاربرد اسید نیتریک در کشاورزی

اسید نیتریک از کجا خریداری کنیم؟

اسید نیتریک یا جوهر شوره ماده ای قوی است که کاربرد های بی شماری دارد. این ماده در فروشگاه های مختلف به فروش می رسد و یکی از این فروشگاه های معتبر وب سایت فروشگاهی شیمی مارکت سپاهان است. اسید نیتریک در این فروشگاه در بسته بندی های ۲.۵_۵_۲۰ و تانکر های ۱۰۰۰ لیتری با کیفیت بسیار عالی و قیمتی مقرون به صرفه به خریداران ارائه می شود. از این رو به منظور کاربرد اسید نیتریک در کشاورزی می توانید از این فروشگاه به صورت اینترنتی محصول کاملا مرغوب و با درجه خلوص بالا تهیه کنید.

اسید نیتریک را از کجا تهیه کنیم؟

کلام آخر

در این مقاله به بررسی کاربرد اسید نیتریک در کشاورزی پرداختیم. این ماده شیمیایی که کاربرد های فراوانی در صنایع مختلف دارد، در حوزه کشاورزی هم بسیار به کار برده می شود. از جمله تولید انواع کود های نیتراته که باعث رشد سریع تر گیاهان و نیز افزایش بهره وری زمین های کشاورزی می شود. خرید از فروشگاه شیمی مارکت سپاهان در عین کیفیت و خلوص بالای اسید نیتریک، قیمت اسید نیتریک مناسبی هم دارد که از این نظر برای شما مقرون به صرفه خواهد بود. هم چنین می توانید برای خرید اسید نیتریک از طریق درگاه زیر اقدام کرده و خرید خود را از سایت شیمی مارکت سپاهان  به صورت مستقیم به انجام برسانید.

About The Author

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یازده + 13 =