خطرات تیزاب سلطانی و باید ها و نباید های استفاده از آن


خطرات تیزاب سلطانی و باید ها و نباید های استفاده از آن

تیزاب سلطانی از ترکیب اسید نیتریک و اسید هیدروکلریک با نسبت ۱ به ۳ ساخته می شود. با واکنش این دو اسید محلولی به شدت اسیدی تولید می شود که رنگ آن زرد تیره متمایل به نارنجی است. همچنین برای تولید این محلول ابتدا اسید نیتریک را به اسید هیدروکلریک اضافه می کنند و برعکس آن انجام نخواهد شد، زیرا اولویت در انجام این کار مهم است. تیزاب سلطانی می ‌تواند فلزاتی همچون رودیوم، پالادیوم، آهن، تیتانیوم، فلز و … را درون خود حل کند و فقط فلز نقره درون تیزاب سلطانی قابل حل شدن نمی باشد. زیرا ذراتی که درون آن وجود دارد، قابل حل شدن نیست. تیزاب سلطانی ماده‌ای است که خورندگی بسیاری دارد، از این رو وقتی که از آن استفاده می‌کنید، احتیاط لازم را داشته باشید.

بایدها و نبایدهای کار با اسید تیزاب

خطرات تیزاب سلطانی

 تماس تیزاب سلطانی با پوست بدن می تواند منجر به سوختگی شدید و آسیب دیدگی جدی به پوست شود. بنابراین استفاده از دستکش ضد اسید به هنگام کار با این ماده بسیار ضروری است. علاوه بر این به علت آن که تیزاب در هنگام واکنش با فلزات، دود اسیدی و بسیار سمی و خورنده ای ایجاد می کند، باید پروسه تیزاب کاری در هود اسید کاری صورت گیرد. بعد از برخورد با این دود ها و استنشاق آن ها به طور جدی باید از آن دوری شود. همچنین کارگاه هایی که برای بازیافت فلزات گران قیمت از تیزاب سلطانی استفاده می کنند، باید در مناطقی ایجاد شود که غیر مسکونی و ترجیحاً صنعتی باشد تا از این طریق دود های تیزاب کاری به افراد و محیط زیست آسیب وارد نکند.

خطرات کار با تیزاب شامل چیست؟

دستورالعمل های ایمنی و بهداشتی هنگام استفاده از تیزاب سلطانی

در زیر به دستورالعمل های پرداخته ایم که باید به هنگام کار با تیزاب سلطانی رعایت شود:

  1. مخلوط تیزاب سلطانی را در زیر هود تولید کنید.
  2. این مخلوط را به میزان اندک و لازم تهیه کنید.
  3. مطمئن شوید که این ماده را در ظروف نشکن تولید می ‌کنید و کاملا تمیز و بدون هیچ آلودگی باشد، زیرا تماس آلاینده ها با این ماده می تواند منجر به واکنش های شدید شود.
  4. اگر تیزاب سلطانی روی پوست ریخته شد، آن را فورا تمیز کنید و با مقدار زیادی آب شست و شو دهید. در صورت ریخته شدن این اسید روی لباس، سریعا لباس را از تن خارج کنید.
  5. در صورت تنفس بخار های این ماده، فوراً به فضای باز بروید و در هوای تازه تنفس کنید. زیرا باعث تنگی نفس، درد گلو و …. می شود.
  6. در صورت برخورد این اسید با چشم سریعاً چشم را با مقدار زیادی آب به مدت حداقل یک ربع شست و شو دهید و اگر چشم دچار حساسیت شد، بلافاصله به پزشک مراجعه کنید.
  7. در صورت نشت این ماده برای خنثی سازی آن از ترکیبات بازی همانند بی کربنات سدیم و ترکیب هایی از این قبیل استفاده کنید. توجه کنید که ضروری است اسید های قوی با ترکیب های بازی ضعیف خنثی شود، نه اینکه از بازهای قوی استفاده کنید.

برای کار با تیزاب سلطانی چه مواردی را رعایت کنیم؟

سخن نهایی آنکه

اسید تیزاب سلطانی ماده ای به شدت سمی و خورنده است که از ترکیب دو اسید قدرتمند تشکیل می شود. کاربرد های خاصی که این ماده دارد، سبب شده تا در صنعت از آن بهره گرفته شود و از سویی لازم است تا حین کار با این ماده، کلیه موارد ایمنی رعایت شود. توصیه می شود خرید تیزاب سلطانی را تنها از مراجعی بخواهید که در انبارش و حمل و نقل آن نهایت دقت را به عمل می آورند. پیشنهاد ما به شما خرید این ماده از سایت شیمی مارکت سپاهان است که آن را در ایمن ترین شرایط نگه داری کرده و به دست مصرف کننده می رساند. هم چنین توصیه شدید می شود که از رعایت نکات ایمنی عنوان شده در این مطلب به هنگام کار با  اسید تیزاب غافل نشوید. اگر در زمینه خرید این ماده و یا استفاده از آن تجربه ای داشته اید، می توانید با به اشتراک گذاری آن در بخش نظرات، دیگر کاربران را نیز از تجربیات خود بهره مند سازید.

About The Author

Views: 0

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار + هفت =